Canon mu? Nikon mu? Hangi Kamerayı Almalıyım?

Daha önce “iyi kamera ile kötü makina arasındaki farklar nelerdir” yazılı makalemi okuduysanız şimdi sıra hangi marka model kamerayı alacağınızı karar vermekte. Eğer okumadıysanız önce o makaleyi okumalısınız.

Şu an için en üst seviye yada aynı fiyat aralığında bir kamera almak istediğinizde güncel kamera gövdelerinde fotoğraf kalitesinde, renk derinliği, dinamik aralık ve iso performansı olarak Nikon daha önde.

Ama olay sadece gövde almakla bitmiyor. Bu işin içersinde objektif ve kullanım kolaylığı, kamera yazılım gibi etkenler de var.

İşte bu etkenler işin içersine girince Bazı durumlarda Nikon bazı durumlarda ise Canon ağır basıyor. Haliyle Canon mu daha iyi Nikon mu daha iyi gibi bir soru genel anlamda tam olarak cevaplanamıyor. Çekeceğiniz fotoğraf yada videoya göre durum değişiyor.

Şimdi gel gelelim Hangi konularda Canon daha avantajlı hangi konularda Nikon daha avantajlı.

En üst seviye kamera modellerini baz alacak olursak. ( Canon 5D Mark III – Nikon D800 )

1- Fotoğraf olarak güncel Nikon kameraları daha avantajlı. Neden? Kısaca sensörleri daha iyi.

2- Video olarak Canon kameralar daha avantajlı. Üst seviye güncel modellerde video içersinde “noise reduction” yani görüntüde parazit engelleme özelliğine sahip. Ayrıca Magic Latern gibi harici yazılımlar ile Nikon’da var olmayan ama video çekenler için çok büyük avantaj sağlayan ayrıcalıklara sahip. Magic Lantern yazılımı hakkında daha detaylı bir makale yazacağım ama kısaca raw video çekebilme, focus peaking (odağın olduğu yeri renk ile gösterme) ve magic zoom (video kayıtta iken dijital zoom yaparak odağı görebilme) gibi bir çok farklı özellik kameraya kazandırılıyor. Bu özellikle özellikle video çeken kişiler için büyük avantaj sağlıyor.

3- Objektif çeşitliliği açısından Canon önde. Ayrıca Zoom objektiflerde Canon baya başarılı. Canon 70-200mm F2.8 IS II ve 24-70mm F2.8 II. Nikon’da açıkçası bu denli kaliteli zoom objektifler yok. Ayrıca Tele objektifler (400mm-600mm) konusunda da Canon ilerde gözüküyor. Lakin diğer bir handikap da Nikon’da yüksek çözünürlüğe sahip 36mplik bir kamera var iken, onun hakkını verebilecek objektifler bir hayli az. Canon’da ise çok kaliteli objektiflere sahip ama en yüksek çözünürlüklü kamerası 22mp.
4- İkinci el pazarı ve ürünlerin fiyatları açısından Canon daha avantajlı. Bunun nedeni de eskiden Nikon alt ve üst segment kameraları vardı ama orta segment kameraları yoktu. Yani 1000 dolara kamerası var, bir de 8000 dolara, haliyle çok alternatif olmadığı için ikinci eli zayıftı. Ama günümüzde 2000-3000 dolar civarında D600, D800 gibi modelleri çıktıktan sonra ikinci el piyasası gelişmeye başladı.

Şimdi bu noktadan sonra iş artık marka değil modele göre de değişmeye başlıyor zira aynı marka üreticinin aynı serideki makinasında sadece kalite değil yazılım ve kullanışlılık açısından da gelişmeler oluyor.

Örnek vermek gerekirse Canon 5D Mark I serisinde 12 megaiksellik bir kamera iken bu kameranın içerinde ne “auto iso” özelliği, ne liveview (fotoğrafı çekmeden önce vizör yerine ekranda görebilme), ne de video kaydı özelliği vardı. Canon 5D Mark II de ise kamera 21megapiksel oldu, auto iso modu geldi, ayrıca liveview ve video kaydı özelliği geldi. Canon 5D Mark III de ise kamera 22 megapiksel oldu. Auto iso moduna ekstradan belirlediğiniz enstantane değeri girip örnek vermek gerekirse 1/100 enstantanenin altına inmenden isoyu kendin ayarla gibisinden detaylı auto iso modu geldi. Ayrıca videoda noise reduction özelliği geldi yani üst iso değerlerinde kumlanmayı engelleyen bir özellik, böylelikle video daha temiz bir şekilde elde edilebiliniyor.

Şimdi bu bahsettiğimi özellikler kimileri ne gerek var ki diyebilir. Ama bu işten para kazanan profesyonel kişiler için çok değerli olabilen özellikler. Bazı kişiler için ise gerçekten çok gereksiz özellikler.

Yanı kısacası marka dışında aynı gövde modelinin yeni sürümleri arasında kalite dışında kullanım kolaylığı sağlayan yazılımsal özellikler de ekleniyor.

Hal böyle olunca Canan mu Nikon mu sorusuna cevap vermek bir hayli zorlaşıyor. Öncelikle kamerayı ne için kullanacağınıza karar vermeniz gerekli, sadece daha pahalı diye yada çevrenizdeki birisi önerdi diye bir kamera almayın.

Çevremde aynı özelliklere sahip olmasına rağmen sadece gövdesi daha büyük diye daha iyi çektiğini düşünüp üzerine binlerce TL ödeyip yeni kamera alan kişiler tanıyorum. Aslında görüntü kalitesi açısından aynı, sadece seri çekim yada hızlı fonksiyon tuşları için açısından üstünlüğe sahip bir kameraya daha iyi fotoğraf çekiyordur diye değiştirebiliyorlar. Bu açıdan kameralar arasındaki özellikleri iyi inceleyin.

Bir diğer noktada özentilik. Çevrenizde iyi fotoğraf çeken kişiler hangi kamera markası yada modeli kullanıyor ise ben de onu alayım, ben de onun gibi güzel fotoğraf çekerim diyen kişilerin sayısı bir hayli yüksek. Hatta bende de o kamera olsa ben de öyle güzel fotoğraflar çekerim mazereti de çok. Durum ne yazık ki böyle olmadığı için on binlerce TL para verip üst seviye kamera alıp, sonra onda da aynı kamera var, bende de, neden onun gibi çekemiyorum deyip tüm kamera ekipmanları ile birlikte kamerayı satıp binlerce TL zarar eden kişi sayısı bir hayli yüksek. Hatta cep telefonum bundan daha güzel çekiyor diyenler de mevcut. Aslında haklılar. Zira cep telefonu bir amatöre göre en iyi ayarlar ile çeker işler ve çıkan sonuç kameranın vereceği ham görüntüden daha iyidir. Ama genelde profesyonel bir kameradan çıkan fotoğraf hamdır. Bilgisayarda kendi beğeninize göre işleyip düzenlemeniz gerekebilir.

Benim önerim eğer hobi amaçlı fotoğrafa başlayacak iseniz. Alt seviye bir model alıp önce bol bol fotoğraf çekmek daha sonrasında ise eksik bulduğunuz durumlara göre ihtiyaç duyduğunuz özelliklere uygun üst model yada farklı markalara geçmeniz. Böylelikle yapabileceğiniz bir seçimde minimum zarar ile geri dönüş yapabilirsiniz.

Bir diğer nokta da çevrenizde yakın arkadaşlarınızda ağırlıklı hangi marka kamera kullanıyor ise onu seçebilirsiniz. Böylelikle objektiflerinizi ortaklaşa kullanabilir ve kamera hakkında aklınıza takılan teknik soruları sorup yardım alabilirsiniz.

Bir diğer açıdan bakacak olursak. Bundan yıllar önce dijital fotoğraf makinaları bile yoktu. Keskin olmayan optiklere sahip objektifler ve kumlu kumlu görüntüye sahip filmli makinalar ile güzel fotoğraf çekilebildiğine göre günümüzde en kötü dijital fotoğraf makinası bile fazla fazla yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Tabi çektiğiniz fotoğraf ticari amaçlar için çekiliyor ise, metrelik baskı yapacak iseniz o zaman tabi ki ihtiyaçlarınıza uygun kaliteli bir kamera almakta yarar var J